Rośliny pomogą w walce z toksycznym powietrzem
Przewiń do artykułu
Menu

Na liście trucizn znajdujących się w powietrzu, które odfiltrowują rośliny, jest ich sporo. Zieleń pomaga nam walczyć ze skutkami niskiej emisji.

Nie lekceważmy takiego wsparcia tym bardziej, że jeszcze wiele lat będziemy się zmagać ze skutkami zaniedbań w kwestii ochrony powietrza.

Z jakimi toksynami, które trafiają z domowych palenisk, np. w wyniku spalania śmieci, do powietrza, radzą sobie rośliny doniczkowe? Oto lista:

•    benzen – jedna z najgroźniejszych, rakotwórczych trucizn. Używa się go m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów, klejów;

•    trichloroeten – substancja toksyczna używana m.in. w rozpuszczalnikach i podczas czyszczenia chemicznego;

•    ksylen – substancja rakotwórcza, stosowana m.in. w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna;

•    toluen – składnik niektórych farb, środków czyszczących, klejów, także części  kosmetyków;

•    amoniak – substancja ma zastosowanie w gospodarstwie domowym, używa się go m.in. do czyszczenia piekarnika, odświeżania srebrnej i złotej biżuterii, wywabiania plam;

•    formaldehyd – środek konserwujący używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach.

Warto w tym miejscu dodać, iż rośliny doniczkowe pomagają oczyścić powietrze nie tylko z substancji, jakie niesie niska emisja, ale także radzą sobie z tzw. smogiem elektromagnetycznym, czyli nadmiernym promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Poniżej znajdziecie listę roślin i kwiatów doniczkowych dobroczynnie działających na jakość powietrza, którym oddychamy w domu.

Warto kupić kilka z nich, bo jak się okazuje, nie tylko zdobią wnętrza, ale działają prozdrowotnie.

•    Aloes zwyczajny (Aloe barbadensis) - jest sukulentem o bogatych właściwościach leczniczych. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Aloes to także doskonała roślina nawilżająca powietrze.

•    Fikus sprężysty „Robusta” - jest eleganckim, idealnie nadającym się kwiatem do sypialni, o nagich i skórzasto-błyszczących liściach. Odmiana ta jest jedną z ładniejszych roślin wśród tej populacji. Fikus jest bardzo skuteczny w pochłanianiu formaldehydu.

•    Dracena wonna „Janet Craig” - wspaniała roślina o wyprostowanych pędach i błyszczących ciemnozielonych liściach. Jest najskuteczniej oczyszczającą powietrze draceną wśród wszystkich roślin z tego gatunku. Eliminuje z powietrza formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetan oraz tlenek węgla.

•    Bluszcz pospolity „Green Ripple” - jak wszystkie bluszcze, dobrze oczyszcza powietrze ze skażeń. Jest efektownym kwiatem nawilżającym i oczyszczającym powietrze, szczególnie polecanym ze względu na pochłanianie formaldehydu znajdującego się m. in. w dymie tytoniowym i klejach.

•    Storczyk z rodzaju dendrobium - zachwyca eleganckimi kwiatami w różnej kolorystyce, a przy tym ma właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze z dwumetylobenzenu, nocą dodatkowo dotlenia.

•    Szeflera drzewkowata „Compacta” -  to często polecane kwiaty doniczkowe do wnętrz, ze względu na zwarty pokrój oraz właściwości usuwające zanieczyszczenia chemiczne z powietrza.

•    Schlumbergera czyli grudnik - późną jesienią i zimą zakwita na brzegach płaskich pędów, a następnie przechodzi w okres spoczynku. Segmentowane, mięsiste i płaskie pędy same w sobie są dekoracyjne. Ta roślina w nocy produkuje tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, a także nawilża powietrze.

•    Nefrolepis „Bostoniensis” - jedna z najpopularniejszych paproci o soczystych, zielonych liściach. Jest mało wymagająca i oczyszcza powietrze z substancji toksycznej – formaldehydu. Bardzo dobrze sprawdza się również w pokojach dziecięcych.

•    Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - jest ciekawą, piękną rośliną o mocno dekoracyjnych liściach i białych kwiatach, pochłaniającą aceton, benzen, formaldehyd, trójchloroetan, ksylen, amoniak  z otoczenia. Poza tym, że oczyszcza powietrze z wymienionych toksyn, to także działa nawilżająco.

•    Palmy – usuwają z powietrza m.in. formaldehyd. Odmiany palm, które radzą sobie z toksynami najlepiej to Rhapis Excela, areka, daktylowiec niski. W zależności od odmiany, jedne są skuteczniejsze w usuwaniu toluenu i ksylenu, inne amoniaku, a jeszcze inne formaldehydu, benzenu czy trójchloroetylenu.

•    Sansewieria, zwana też wężownicą – wytwarza bardzo dużo tlenu, także w nocy, tym samym oczyszczając skutecznie powietrze.

•    Zielistka - sprawdza się przy usuwaniu formaldehydu i tlenku węgla. Ponadto zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego warto mieć ją w pobliżu komputera.

Spis 18 domowych roślin uznanych przez NASA za pomocne w ograniczeniu zanieczyszczeń,

fot.: nasa.gov/gazeta.pl

Ewa Grochowska

Wykorzystane źródła:

- zielonyogrodek.pl

- poradnikogrodniczy.pl

fot.: wymarzonyogrod.pl/smcloud

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl